RMF FM o podwyżkach dla służb mundurowych

Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zarzucają Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, że nie chce się wywiązać

ze złożonych obietnic – donosi reporter RMF FM Krzysztof Zasada w artykule zatytułowanym: „Związkowcy alarmują: Nie wszyscy mundurowi dostaną

zapowiedziane 250 zł podwyżki”.

RMF FM o podwyżkach dla służb mundurowych

Jak dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada, każdy funkcjonariusz ma mieć zagwarantowane jedynie 150 złotych podwyżki. To nie jest ostateczna decyzja – tak na zarzuty odpowiada MSWiA.
Jak podano w piśmie z Departamentu Budżetu MSWiA, które otrzymali związkowcy, obiecane 250 złotych zostanie podzielone w ten sposób, że pewne ma być właśnie 150 złotych podwyżki, natomiast pozostała część ma być wypłacana tylko niektórym funkcjonariuszom jako dodatek uznaniowy. Decyzje w konkretnych przypadkach mają podejmować przełożeni, biorąc pod uwagę m.in. efektywność służby.
Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński przekonywał w rozmowie z naszym reporterem Krzysztofem Zasadą, że porozumienie w tej sprawie jest możliwe. Jak zapewnił, resort jest otwarty na argumenty przedstawicieli służb mundurowych, a rozmowy w tej kwestii jeszcze się nie zakończyły.
Osiągniemy na pewno porozumienie, ale chcemy też zachować ten element motywacyjny – on powinien towarzyszyć tym podwyżkom, które będą wdrażane w związku z wejściem w życie programu modernizacji (służb mundurowych) – powiedział Zieliński naszemu dziennikarzowi.
I tu właśnie pojawia się problem: związkowcy – jak usłyszał od nich Krzysztof Zasada – nie godzą się na taki podział podwyżek. Według nich, powinny one objąć w maksymalnej kwocie wszystkich, a dzielenie tej kwoty jest niedopuszczalne. Zdaniem związkowców, gwarancja 150 złotych dla każdego i podejmowana przez przełożonych decyzja ws. przyznania reszty pieniędzy oznaczają w praktyce obniżenie zapowiedzianej podwyżki.
Związkowcy – jak usłyszał nasz reporter – obawiają się również, że może dochodzić do sytuacji, w których szefostwo będzie promować jedynie swoich ludzi.

Podwyżki w ramach programu modernizacji służb mundurowych

Wynoszące ponad 250 złotych podwyżki dla policjantów, pograniczników, zawodowych strażaków i funkcjonariuszy BOR przewidywała uchwalona przez Sejm w połowie grudnia ustawa, ustanawiająca program modernizacji służb mundurowych na lata 2017-2020.
Według programu, do policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu ma trafić 9,1 mld złotych. Program obejmuje inwestycje budowlane, zakup samochodów, sprzętu informatycznego i łączności oraz uzbrojenia. Elementem programu jest również wzrost wynagrodzeń dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. Pierwszą podwyżkę w średniej wysokości około 250 złotych przewidziano na 1 stycznia 2017.
15 grudnia Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekty rozporządzeń określających wysokość wynagrodzeń funkcjonariuszy policji, Straży Granicznej, PSP i BOR. Przewidywały one, że w każdej z tych służb podwyżki wyniosą 253 złote miesięcznie na etat, a z uwzględnieniem nagrody rocznej za rok 2017 (wypłacanej w 2018) – 274 złote.
Już pod koniec września podwyżki zapowiadał szef MSWIA Mariusz Błaszczak
Jak mówił, w roku 2017 obejmą one 150 tysięcy funkcjonariuszy policji, PSP, SG i BOR oraz 30 tysięcy pracowników cywilnych tych służb.
Poprzednie podwyżki policjanci, pogranicznicy, zawodowi strażacy i BOR-owcy otrzymali na początku 2016 roku.

Czytaj więcej na:

http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-zwiazkowcy-alarmuja-nie-wszyscy-mundurowi-dostana-zapowiedzi,nId,2331193#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT