PiS żąda zmian. Komendant Główny Policji straci stołek?

Komendant Główny Policji Marek Działoszyński/fot. Andrzej IwańczukPrawo i Sprawiedliwość postuluje zmiany w policji. Chce m.in. odwołania Komendanta Głównego Policji Marka Działoszyńskiego. Proponuje także zmiany w ustawie o policji, które wyodrębniłyby Centralne Biuro Śledcze ze struktur komendy głównej.

 

 

– Sytuacja w polskiej policji staje się coraz bardziej niepokojąca (…) Nie ma właściwego nadzoru nad policją ze strony ministra spraw wewnętrznych, jak i Komendanta Głównego Policji – ocenił wiceprzewodniczący sejmowej komisji spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński (PiS) na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie zatytułowanej „Tak dalej być nie może”.

W jego ocenie Komendant Główny Policji „wyraźnie sobie nie radzi z funkcją” i dlatego PiS składa wniosek do ministra spraw wewnętrznych o jego odwołanie.

– Policja wymaga nadzoru, skuteczności, a komendant Działoszyński tego nie zapewnia, a w policji pod jego kierownictwem jest coraz gorzej – powiedział Zieliński.

W uzasadnieniu wniosku do szefa MSW posłowie PiS zarzucają Działoszyńskiemu m.in. masową likwidację posterunków policji i brak należytego nadzoru nad bieżącym działaniem policji. Jak podkreślili, komendant głównym policji nie przedstawił też nowego modelu funkcjonowania biura spraw wewnętrznych policji. Przypominają także nieudaną akcję policji w Sanoku.

Posłowie powołali się także na liczne doniesienia medialne. Jedno ze zdjęć według posła Tomasza Kaczmarka dokumentowało wyprawę Komendanta Głównego z rodziną służbowym helikopterem na wycieczkę.

Posłowie PiS proponują ponadto projekt zmian w ustawie o policji, który miałby zreformować Komendę Główną Policji. Jednym z pomysłów jest wyodrębnienie Centralnego Biura Śledczego ze struktur komendy głównej. – To, poza usprawnieniem działania i zwiększeniem skuteczności pracy policji, pokaże właściwą liczbę etatów w komendzie głównej – uważa Zieliński.

Ponadto – w ocenie posła PiS – minister spraw wewnętrznych, który nadzoruje policję, musi mieć odpowiednie narzędzia tego nadzoru. Jak mówił Zieliński, minister spraw wewnętrznych powinien mieć odpowiednie biuro, które będzie nadzorowało wszystkie służby mundurowe. – Policyjne biuro spraw wewnętrznych powinno stać się komórką w ministerstwie spraw wewnętrznych – podkreślił.

Klub PiS chce także, by sytuacją w policji zajęła się sejmowa komisja spraw wewnętrznych na specjalnym posiedzeniu.

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT