Sędziowie bez zmian emerytur !!!

„Rz” ujawnia. Sypie się plan reform premiera Donalda Tuska. Przywileje zachowają pracownicy wymiaru sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin nie chce wprowadzać zapowiedzianych przez premiera zmian w systemie emerytalnym sędziów i prokuratorów – ustaliła „Rz”. Ten wyłom stanowi istotne zagrożenie przy wprowadzaniu kolejnych zapowiedzianych przez rząd reform. Pracownicy wymiaru sprawiedliwości zachowają przywileje, mimo że Donald Tusk podczas exposé mówił: – Zgłosimy w połowie roku propozycję zmian dotyczących tych specyficznych uprawnień wynikających ze stanu spoczynku prokuratorów i sędziów.

Jak dowiedzieliśmy się ze źródeł w resorcie sprawiedliwości, Jarosław Gowin po konsultacjach z ekspertami uznał, że ustawa zmieniająca zasady stanu spoczynku upadłaby przed  Trybunałem Konstytucyjnym. Powód: odebranie sędziom i  prokuratorom praw nabytych. – Likwidacja stanu spoczynku osób, które już pracują lub są na emeryturze, byłaby naruszeniem ustawy zasadniczej – przekonuje prof. Piotr Winczorek, konstytucjonalista.

Nie ma jednak większych przeszkód, aby nowymi zasadami objąć tych, którzy dopiero zaczną pracę.– Można się zastanowić nad likwidacją przywilejów dla wchodzących do zawodu – przyznaje prof. Winczorek. Tym bardziej że ma się tak stać z policjantami i żołnierzami. Co więcej, pracownicy ubezpieczeni w ZUS będą mieli wydłużany wiek emerytalny w trakcie pracy.

– Najważniejszą reformą zapowiedzianą przez premiera jest podniesienie wieku emerytalnego w ZUS. Miało to zostać osłodzone likwidacją przywilejów mundurowych, górników czy pracowników wymiaru sprawiedliwości – komentuje Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Invest-Banku. – Utrzymanie przywilejów akurat jednej z tych grup wydaje się nieuzasadnione – dodaje. Podobnego zdania jest dr Wojciech Nagel, ekspert BCC. – Solidarność społeczna nie polega na tym, że niektóre grupy przejdą na emeryturę wcześniej lub na zupełnie innych warunkach niż inne – mówi.

W tej sytuacji do akceptacji zmian niezwykle trudno będzie przekonać rolników, górników czy funkcjonariuszy. Większy będzie też opór ubezpieczonych w ZUS i mobilizacja związków. – Coś złego dzieje się w państwie – już teraz oburza się Jan Guz, przewodniczący OPZZ. I dodaje: – Nie można rozumieć solidarności tak, że zwykli ludzie będą pracować dłużej, a władza utrzyma przywileje.

źródło: Rzeczpospolita

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT