Sejm zajmie się ostrzejszym prawem drogowym.

Znalezione obrazy dla zapytania fotoradar

Komunikacja. Posłowie Platformy Obywatelskiej chcą zwiększyć skuteczność ściągania mandatów za przekroczenie prędkości rejestrowane przez fotoradary. Nowe przepisy zakładają nienaliczanie za to punktów karnych i karanie mandatem właściciela samochodu bez względu na to, kto prowadził pojazd.

Posłowie będą dziś debatować nad nowymi regulacjami. W ubiegłym roku na ponad 835 tys. wezwań do zapłaty wysłanych przez Inspekcję Trans­portu Drogowego mandaty dostało tylko 430 tys. kierowców. Wynika to z faktu, że obecnie po zrobieniu przez fotoradar zdjęcia właściciel auta otrzymuje formularz z trzema opcjami. Może się przyznać, że to on prowadził wówczas pojazd, wskazać inną osobę lub odmówić wskazywania kogokolwiek. Taki system okazał się nieskuteczny, przez co prawie 40 proc. kierowców uniknęło kary. Stąd pomysł posłów PO, by zmienić przepisy i zwiększyć skuteczność egzekwowania mandatów.

Wedle nowych regulacji karą zawsze miałby zostać obciążony właściciel samochodu. Dzięki temu system będzie działał szybciej, bo policja nie będzie musiała dodatkowo szukać kierowcy pojazdu, jak to się dzieje obecnie. Zmianą zostaną objęte osoby prywatne, przedsiębiorstwa, wypożyczalnie samochodów i firmy leasingowe. Kierowcy powinni się jednak też trochę ucieszyć, bo wedle nowych regulacji za mandaty z foto­radarów nie będą już naliczane punkty karne. Za to policja wciąż będzie nakładać zarówno kary finansowe, jak i punkty karne.

źródło: http://www.dziennikpolski24.pl

 

 

 

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT