Za sukces jedności służb mundurowych uznał Antoni Duda fakt uzyskania z dniem 1 października 2012′ podwyżek dla wszystkich służb mundurowych, nie wymienionych w expose premiera.
Dzisiaj, gdy decyzja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o przyznaniu podwyżek o 300 zł dla wszystkich służb mundurowych stała się faktem, warto przypomnieć chwile niemiłego zaskoczenia, jakie przeżyli nasi koledzy ze Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej, po wysłuchaniu expose premiera – wspomina przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Antoni Duda.
Warto też przypomnieć jednolite wspólne wystąpienia w ramach powołanego przez Federację Związków Zawodowych Służb Mundurowych Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego, w tym tzw. „Głośny protest”, gdy wszystkie pojazdy służb w całym kraju wyjechały na ulice z włączonymi sygnałami dźwiękowymi oraz akcję protestacyjną na granicach i zapowiedź strajku włoskiego w wykonaniu funkcjonariuszy Straży Granicznej a przede wszystkim stanowcze i jak się okazało skuteczne wystąpienia Federacji ZZSM kierowane do premiera, prezydenta i do przewodniczących klubów poselskich. Jedność działania służb, w tym także tych, które podwyżki miały już zagwarantowane od 1 lipca 2012′ wzbudziła uznanie nawet u największych przeciwników podwyżek dla służb mundurowych.
Efektem tych wspólnych działań stała się nieco karkołomna decyzja Sejmu o przyznaniu wszystkim służbom podwyżek o 300 zł o ile nie zostanie wyczerpana rezerwa celowa na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Jakkolwiek służby bulwersowało uzależnienie podwyżek od pogody, to jednak fakt przyjęcia przez Sejm tego zapisu w ocenie Antoniego Dudy potwierdził skuteczność działań Federacji ZZ Służb Mundurowych.
Bodajże największym sukcesem negocjacyjno – lobbingowym Federacji ZZ SM było spotkanie jej przedstawicieli u Prezydenta Rzeczpospolitej i późniejsze zapowiedzi dalszych prac nad reformą emerytalną służb mundurowych w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego pod okiem samego Szefa BBN prof. dr hab. gen. Stanisława Kozieja.
Największym wyzwaniem, jakie stoi obecnie przed Federacją Związków Zawodowych Służb Mundurowych zdaniem Antoniego Dudy; jest obecnie wyegzekwowanie tzw. „skutków przechodzących”, czyli zagwarantowanie kontynuacji podwyżek w kolejnym roku, zgodnie z zapowiedzią zawartą w expose premiera. Choć mamy jeszcze rok 2012′ jest to zadanie na dzisiaj, gdyż walka o budżet już się rozpoczęła od przyjęcia przez rząd założeń do budżetu na rok 2013′
źródło: ZG