Szef MSWiA w TVN 24

Znalezione obrazy dla zapytania BłaszczakMinister Mariusz Błaszczak był gościem redaktora Bogdana Rymanowskiego w programie „Jeden na jeden” na antenie TVN24. Szef MSWiA mówił m.in. o nowych przepisach w sprawie kontroli operacyjnej oraz odniósł się do publikacji dotyczących inwigilacji dziennikarzy.

 

Minister podkreślił, że obecnie nie ma granicy czasowej kontroli operacyjnej. 18 miesięcy, które zaproponowano w nowej ustawie będzie jej ograniczeniem. Szef MSWiA podkreślił także konieczność jak najszybszego uchwalenia nowych przepisów.

– Trybunał Konstytucyjny w lipcu 2014 uchylił obowiązującą ustawę i dał 18 miesięcy poprzedniemu rządowi, żeby sprawę naprawić. (…) W lutym (bieżącego roku – przyp. red.) wygasną obowiązujące przepisy i służby nie będą mogły prowadzić swoich działań operacyjnych – tłumaczył Minister oraz dodał, że nowa ustawa będzie odpowiadać najwyższym standardom. Szef MSWiA podkreślił także kolejny raz, że wbrew niektórym doniesieniom projektowane przepisy nie przewidują inwigilacji Internetu.

W dalszej części programu Minister odniósł się także do informacji, o tym że w 2014 r. specjalna jednostka policji inwigilowała dziennikarzy, którzy ujawnili tzw. „aferę taśmową”.

– Rozmawiałem z Komendantem Głównym Policji i oczekuję wyjaśnień w tej sprawie. Jeżeli potwierdzą się te fakty, jeżeli rzeczywiście byli inwigilowani dziennikarze to świadczyłoby to o łamaniu prawa – powiedział Minister Mariusz Błaszczak. Szef MSWiA poinformował, że polecił nowemu komendantowi przygotowanie audytu z tego co zastał w komendzie głównej.

Podczas rozmowy Minister Mariusz Błaszczak odniósł się także do bieżących wydarzeń politycznych m.in. nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Więcej na: https://www.msw.gov.pl/pl/aktualnosci/14022,Szef-MSWiA-w-TVN-24.html

źródło: ZG

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT