TK zbada zamrożenie płac sędziów i prokuratorów

Katowiccy Prokuratorzy apelują do Prezydenta – ustawa zamrażająca wynagrodzenia w Prokuraturze jest niekonstytucyjna. Prezydent podpisuje ustawę. Związek skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego.

 

Katowicka Prokurator Apelacyjna – Iwona Palka odczytała w dniu dzisiejszym apel Mariusza Gózda o zajęcie stanowiska w sprawie zamrożenia wynagrodzeń sędziów i prokuratorów w 2012 r. Przewodniczący Prezydium Rady Głównej przedstawił delegatom projekt uchwały w tej sprawie poszerzony o kwestię ewentualnych zmian w instytucji stanu spoczynku, który został przyjęty jednomyślnie. W uchwale Prokuratorzy z Katowic zwrócili się do Prezydenta RP o skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności z Konstytucją wobec naruszenia zasady ochrony praw nabytych i niedziałania prawa wstecz. Zgromadzenie zauważyło, iż z chwilą ogłoszenia przez Prezesa GUS informacji o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu w gospodarce za II kwartał 2011 r. każdemu prokuratorowi znana była wysokość uposażenia, jakie uzyska w styczniu 2012 r. Od tej chwili uposażenie prokuratora uwzględniające mechanizm waloryzacji stanowiło ekspektatywę ugruntowaną w mechanizmie waloryzacyjnym zawartym w Ustawie o ustroju sądów powszechnych, który traktować należy jako prawo nabyte. Jak wiemy tego samego dnia Prezydent podpisał kwestionowaną ustawę. Teraz Związek zwróci się do Trybunału Konstytucyjnego licząc na to, że ustawa okołobudżetowa podzieli losy ustawy, która przewidywała 10-procentowe redukcje w administracji Prokuratury.

Uchwała Zgromadzenia Prokuratorów w Prokuraturze Apelacyjnej w Katowicach w sprawie „zamrożenia” wynagrodzeń prokuratorów w 2012 r.

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT