Wideokonferencja płaszczyzną negocjacji?

Odbyła się wideokonferencja z udziałem Michała Deskura, wiceministra spraw wewnętrznych, który rozmawiał ze związkowcami oraz szefami podległych mu służb o planowanej obniżce, do 80 proc., uposażenia chorych funkcjonariuszy. Czy wideokonferencja zastąpi negocjacje, o które w sprawie tego projektu dopominała się Federacja ZZ Służb Mundurowych?

 


Związkowcy zrzeszeni w Federacji ZZSM są zdeterminowani by wykorzystać wideokonferencję do postawienia swoich warunków – pisze Dziennik Gazeta Prawna w artykule zatytułowanym: Służby mundurowe: niższe zarobki podczas choroby, ale nie za darmo”. Przypominamy, że 4 października Komitet Stały Rady Ministrów przyjął założenia do projektu ustawy o Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz niektórych innych ustaw.

Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych oficjalnie domagała się spotkania z Ministrem Spraw Wewnętrznych, jednak do takiego nie doszło. Podczas dzisiejszej wideokonferencji z udziałem wiceministra odpowiedzialnego za służby mundurowe związkowcy z FZZSM zamierzają przedstawić swoje warunki.

Gazeta cytuje wypowiedzi m.in. przewodniczącego Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Antoniego Dudy oraz wiceprzewodniczącego Andrzeja Szarego.

Przede wszystkim funkcjonariusze nie kryją zaskoczenia nowymi rozwiązaniami, które zrównują ich z pracownikami. „…To próba wprowadzenia zasad kodeksu pracy wobec funkcjonariuszy pełniących służbę z narażeniem życia i zdrowia – uważa Antoni Duda, przewodniczący zarządu głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów…”

„…Możemy rozmawiać o obniżeniu o 20 proc. wysokości uposażenia w czasie zwolnienia lekarskiego, o ile jednak zostaną spełnione nasze warunki. Skoro mamy być traktowani tak samo jak pracownicy, to musimy otrzymywać 100 proc. wynagrodzenia za przepracowane nadgodziny w nocy. Tak samo musi być płatna praca w niedziele oraz święta – wylicza Andrzej Szary, przewodniczący zarządu wojewódzkiego NSZZ Policjantów Województwa Wielkopolskiego. Funkcjonariusze są na służbie bez względu na pogodę. Czasami więc niektórzy z nich chorują. I dlatego nie można mówić o obniżce uposażenia bez wprowadzenia okresu ochronnego. Chcemy, żeby wynosił on co najmniej 15 dni w ciągu roku, tak jak ma to miejsce w innych krajach Unii Europejskiej – proponuje Andrzej Szary…”

źródło: ZG

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT