Wywiad T. Krzemieńskiego w POLSAT News!

Polsat News wyemitował dzisiaj tuż po wiadomościach o godzinie 7:05 wywiad z wiceprzewodniczącym ZG NSZZ Policjantów Tomaszem Krzemieńskim.

 

Pierwsze pytanie redaktora prowadzącego program dotyczyło zakończenia konsultacji projektu zmiany ustawy popularnie zwanej „L-4”.

Tomasz Krzemieński zwrócił uwagę na to, że w zasadzie to kończy się czas na wydanie opinii przez związki zawodowe do projektu ustawy przedstawionego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, bo trudno tu mówić o jakichkolwiek konsultacjach

TK – Jeśli chodzi o ostateczny efekt, mamy nadzieję, że nasze opinie zostaną uwzględnione. Chcę podkreślić, że MSW w uzasadnieniu projektu posłużyło się nieprawdziwymi danymi. Podstawowa teza, że sytuacja w służbach mundurowych w kwestii ilości zwolnień lekarskich, na tle ilości zwolnień w ZUS jest alarmująco wysoka i z tego powodu trzeba zmienić zasady płacenia za zwolnienia lekarskie – jest nieprawdziwa. W uzasadnieniu podano mianowicie, iż średnia ilość zwolnień w ZUS wynosi 14 dni, natomiast w Policji 23-24 dni. Tymczasem funkcjonariusze chorują znacznie rzadziej, niż cywile, o czym przekonują ogólnodostępne dane ZUS…

Red. – A więc projekt MSW kwalifikuje się do kosza?

TK – Tak, wszystkie związki zawodowe służb mundurowych występujące w ramach Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych domagają się uchylenia tego projektu i ewentualnego powrotu do rozmów.

Red. – Czy dyskusji w ogóle nie ma?

TK – Trudno mówić o dyskusji skoro minister zapowiedział wejście w życie projektu przed zakończeniem konsultacji – czyli przed upływem terminu wniesienia przez związki swoich opinii.

Red. – Czyli – nie będziecie rozmawiać?

TK – W piśmie przewodnim do wydanej wczoraj opinii proponujemy spotkanie i mamy nadzieję, że nasze opinie wpłyną na stanowisko ministra, gdyż pełnopłatne zwolnienia dobrze służą funkcjonariuszom, o czym świadczą coraz lepsze statystyki i pochlebne opinie społeczeństwa o pracy służb mundurowych potwierdzone przez liczne sondaże.

Red. – Sugeruje Pan, że niekorzystne zmiany mogą mieć wpływ na pracę funkcjonariuszy?

TK – Wszelkie zmiany niekorzystne w sferze zaopatrzenia emerytalnego i ograniczania uprawnień służb mundurowych mają ujemny wpływ na poziom pracy funkcjonariuszy. Zwracam też uwagę na dużą liczbę wakatów, która utrzymuje się od dłuższego czasu i w istotny sposób wpływa na obciążenie funkcjonariuszy wykonujących często pracę za dwóch. Według dostępnych danych w okresie od stycznia do września 2012 roku każdego dnia przystępowało do służby 95 tysięcy funkcjonariuszy. Ich niepełna liczba w porównaniu z etatem zawartym w ustawie budżetowej wynikała przede wszystkim z wakatów, a nie zwolnień lekarskich.

Red. – Planujecie protesty?

TK – jeżeli stanowisko MSW pozostanie nieugięte na pewno będą protesty.

Red. – Czy podoba się Panu akcja dotycząca fotoradarów?

TK – średnio, ale nie jestem ekspertem w tej sprawie.

Na tym krótki wywiad zakończono.

Na podstawie POLSAT NEWS – opracował jp

źródło: ZG

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT