Zarabiają po 7 tysięcy złotych i chcą podwyżek. Kto?

Zarabiają po 7 tysięcy złotych i chcą podwyżek. Kto?

W poniedziałek rano w punkcie honorowego krwiodawstwa spotkamy sędziego albo prokuratora. Z wyjątkiem nadciśnieniowców razem będą walczyli o podwyżki i sprzeciwiali się reformom rządu.

Prokuratorscy związkowcy wspólnie z sędziowskim stowarzyszeniem Iustitia znowu zamierzają protestować przeciwko „psuciu prawa” i „zamrożeniu” wynagrodzeń prokuratorów, sędziów oraz kadry administracyjnej.

W rozesłanym mediom komunikacie protestujący twierdzą, że są ” najniżej uposażonym korpusem urzędniczym w Polsce”. Dlatego na poniedziałek zaplanowali branie urlopu na żądanie oraz honorowe oddawanie krwi.
Akcja jest zorganizowana – w poszczególnych miastach wyznaczono miejsca, gdzie będzie można bez problemów oddać krew. W Lublinie protestujący zwołują się do Regionalnego Centrum Krwiodastwa i Krwiolecznictwa przy ul. I Armii Wojska Polskiego.

– Przyjdę oddać krew z samego rana. Wielu kolegów też chciałoby w podobny sposób poprzeć protest, ale cierpią na nadciśnienie. To choroba zawodowa w naszym fachu – tłumaczy Ireneusz Kuna, szef Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP w okręgu lubelskim

Sędziom i prokuratorom nie podobają się plany zamrożenia corocznego wzrostu pensji, powiązanej z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce. Dla przykładu sędzia z rejonu dostał w tym roku 300 złotych podwyżki przy miesięcznych zarobkach rzędu 6-7 tys. zł brutto. Podobnie zarabiają prokuratorzy.

Popierającym protest nie podoba się również podpisana przez prezydenta ustawa o ustroju sądów powszechnych, która ich zdaniem zwiększa nadzór polityków nad sądami. Rząd zaś twierdzi, że nowe prawo pozwoli sądy odbiurokratyzować i usprawnić, a sędziów rzetelnie rozliczać z ich pracy, m.in. przez okresowe oceny.

Źródło: Gazeta Wyborcza Lublin

zobacz także:

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT