Więcej pieniędzy dla policyjnych specjalsów, czy tyle wystarczy, by zachęcić do służby?

Dodatek kontrterrorystyczny jest za niski. Nie jest on dostosowany do „rzeczywistych potrzeb i zwiększenia atrakcyjności służby” wśród policyjnych specjalsów – ocenia MSWiA. Resort zamierza, w związku z tym, zwiększyć go. I to aż o 1000 złotych.

Zgodnie z projektem przygotowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, zwiększy się wysokość dodatku kontrterrorystycznego, przysługującego funkcjonariuszom Policji (obejmuje on także strażników granicznych). Jak czytamy w dokumentach, ma on nie przystawać do rzeczywistych potrzeb i nie przekładać się wystarczająco na zwiększenia atrakcyjności służby. Dlatego na konto policjantów z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” oraz samodzielnych pododdziałów kontrterrorystycznych Policji trafić ma aż o 1000 złotych więcej. Jak widać, w obecnej wysokości nie spełniał on swojej funkcji, czyli nie rekompensował policjantom pełniącym służbę na stanowisku etatowym w Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji „BOA” lub w samodzielnym pododdziale kontrterrorystycznym Policji „trudnej, niebezpiecznej i wymagającej dużego poświęcenia służby” oraz nie powstrzymywał on „świetnie wyszkolonych policjantów przed odejściem do innych komórek organizacyjnych Policji lub innych służb”. Innymi słowy, cele te nie zostały osiągnięte.

Po wejściu zmian w życie, dodatek dla policjanta, który uczestniczy bezpośrednio w działaniach kontrterrorystycznych lub wspierających akcje jednostek organizacyjnych Policji w warunkach szczególnego zagrożenia lub wymagających użycia specjalistycznych sił i środków oraz specjalistycznej taktyki działania, wzrośnie z 1000-1500 złotych do maksymalnie 2500 złotych. Stawka zależy i zależeć będzie od tego, czy funkcjonariusz pełni służbę w CPKP czy SPKP. W przypadku pododdziału centralnego, to kwota między 2000 a 2500 złotych, a w przypadku samodzielnych pododdziałów to do 2000 złotych.

Modyfikacje dotyczą oczywiście policyjnej służby kontrterrorystycznej, a dokładnie 669 jej funkcjonariuszy. W skali najbliższych 9 miesięcy, koszt zmian resort obliczył na ponad 6 mln złotych. W kolejnych latach (prognoza na 10 lat) roczny skutek finansowy skoczy do 8,7 mln złotych.

 

Więcej: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/policja/wiecej-pieniedzy-dla-policyjnych-specjalsow-tyle-wystarczy-by-zachecic-do-sluzby

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT