Policjanci – członkowie NSZZ Policjantów od samego początku mieli zapewnioną ochronę prawną, pomoc finansową. Na słowa uznania zasługuje zespół 4 adwokatów, którzy przez 7 lat profesjonalnie i przy pełnym zaangażowaniu bronili naszych Kolegów.
Ogółem na pokrycie kosztów zastępstwa procesowego przeznaczono środki społeczne przekraczające 100 tysięcy złotych.
Powstaje w tym miejscu pytanie co zrobiło Państwo, aby tym policjantom pomóc finansowo. Odpowiedź jest prosta – nic.
I dlatego od lat NSZZ Policjantów postuluje do polityków o uregulowania ustawowe w tej kwestii.
Znacznie łatwiej jest załatwić w ciągu miesiąca awanse generalskie niż pochylić się nad losem szeregowych policjantów, którzy codziennie narażają życie i zdrowie.
Ta precedensowa sprawa powinna być w przyszłości drogowskazem dla innych sądów, adwokatów, samych policjantów oraz szkół policyjnych.
/-/ podinsp. Andrzej Szary
Wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu z 2009 roku zaskarżył prokurator i oskarżyciel posiłkowy, domagając się powtórzenia procesu. W środę sąd apelacyjny przyznał, że policjanci działali zgodnie z prawem, podkreślił, że błędy popełniono za to przy zabezpieczaniu miejsca zdarzenia i śladów w miejscu strzelaniny.
Jak stwierdził, prowadzone w tej sprawie przez lata postępowanie nie wykazało, by można było policjantów skazać.
„Prawo (…) pozwala policjantom w trakcie interwencji na więcej, a w każdym przypadku pozwala im na ochronę swojego życia i zdrowia. W tym zakresie wywód sądu pierwszej instancji zawarty w aktach został przez sąd apelacyjny podzielony. Nie można zarzucić policjantom, że zachowywali się bezprawnie” – powiedział sędzia Przemysław Strach.
Źródło: ZW NSZZP WLKP