W projekcie zmian w ustawie o Policji nie znajduje się zapis umożliwiający żołnierzom zawodowym, ani funkcjonariuszom Służby Więziennej zachowanie
100 proc. uposażenia w przypadku choroby trwającej nie dłużej niż 30 dni – alarmuje Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych.
W komunikacie z ubiegłego tygodnia z posiedzenia tej federacji pojawiła się ciekawa informacja o spowolnieniu prac nad nowymi regulacjami oraz braku przepisów dotyczących żołnierzy i funkcjonariuszy Służby Więziennej.
Chodzi konkretnie o przepisy przejściowe do nowelizacji ustawy o policji, które zmieniają pragmatyki służb mundurowych i przywracają zasiłki chorobowe obowiązujące przed 1 czerwca 2014 r. Tego dnia weszła w życie ustawa z 24 stycznia 2014 r. zwana popularnie L4 przygotowana przez MSWiA. Zmiany objęły wtedy pragmatyki wszystkich służb mundurowych, w tym również wojskowych. Spowodowały one, że zasiłki chorobowe wszystkich funkcjonariuszy i żołnierzy są płatne w wysokości 80 proc. uposażenia – jak pracownicze – a zaoszczędzone środki trafiają do tych, którzy ich zastępują. Ustawa o L4 przewiduje też, że pełna stawka (100 proc.) zasiłku chorobowego zostanie utrzymana, jeśli choroba będzie wynikała z pełnienia służby.
Obecne regulacje były krytykowane zarówno przez związkowców z MSWiA jak i Konwent Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych, który jest członkiem Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Nie został bowiem osiągnięty zasadniczy cel, czyli zmniejszenie absencji w korpusie szeregowych zawodowych. Ponadto wprowadzone przepisy zwiększyły biurokrację i obciążenia niektórych cywilnych pracowników jednostek, a za dodatkowe zadania im nie płacono. Innymi słowy, zamiast je wprowadzać prawie trzy lata temu, należało rzetelniej kontrolować zwolnienia.
Przywrócenie poprzednich zasad obiecywał PiS przed wyborami parlamentarnymi, a po objęciu rządu długo trwały negocjacje w ramach Forum Rady Dialogu przy MSWiA nad szczegółowymi zapisami. Jeszcze pół roku temu, mówiono o objęciu funkcjonariuszy i żołnierzy 100 proc. zasiłkiem chorobowym za okres pobytu na zwolnieniu chorobowym nie dłużej niż 90 dni w roku kalendarzowym. W tej sprawie konwent przesłał nawet propozycje zmian do ustawy pragmatycznej żołnierzy zawodowych.
W ostatnim okresie, w wyniku negocjacji na Forum Rady Dialogu przy MSWiA uzgodniono, że w nowych przepisach ustawy o policji znajdą się zapisy dotyczące:
• rozliczania w 100 proc. pierwszych 30 dni zwolnienia lekarskiego,
• środki z tytułu oszczędności na uposażeniach z powodu zwolnienia lekarskiego, będą przekazywane bezpośrednio na fundusz nagród bez dodatkowego subkonta tj. do wspólnego podziału,
• w przypadku nie dostarczenia zwolnienia lekarskiego do pracodawcy w ustawowym terminie potrącana będzie kwota od wynagrodzenia w wysokości 25 proc. „dniówki” za każdy dzień po 8 dniu od wystawienia zwolnienia,
Takie ustalenia potwierdził nam wydział prasowy MSWiA. Ale – jak się okazało – w planowanej nowelizacji ustawy o policji brakuje delegacji o zmianach w L4 dotyczących pragmatyk żołnierzy zawodowych i Służby Więziennej.
Czyżby ta ważna kwestia nie została do tej pory uzgodniona między resortami mundurowymi? Trudno sobie wyobrazić sytuację, by policjanci czy strażacy korzystali z pełnopłatnych zwolnień lekarskich, a wojskowi już nie. Najlepszym rozwiązaniem byłoby uzupełnienie nowelizowanej ustawy o policji o przepisy przejściowe dotyczące pragmatyki żołnierzy zawodowych czy funkcjonariuszy Służby Więziennej. Chyba że ten zapis pojawi się przy okazji zmian w systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi, o których od dawna zapowiada kierownictwo MON. R.Ch.