Renowacja i porządkowanie mogił Policjantów Policji Państwowej, które obecnie znajdują się na terenie dzisiejszej Ukrainy

W dniach 5-8.10.2021 miał miejsce wyjazd na Ukrainę w ramach projektu Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów Województwa Śląskiego, we współpracy i przy współuczestnictwie kolegów związkowców z Bydgoszczy, z Opola i Poznania. Zarząd Wojewódzki w Opolu reprezentowali: Przewodniczący Benedykt Nowak, Wiceprzewodniczący  Adam Madej i członek ZW Rafał Zelent.

Celem wyjazdu były, renowacja i porządkowanie mogił Policjantów Policji Państwowej, które w wyniku podziału granic po 1945 roku znajdują się obecnie na terenie dzisiejszej Ukrainy, a w dawnym Województwie Wołyńskim.

Wyjazd przebiegał nastepujaco:

06.10
Kisielin:
 przeprowadzenie prac porządkowych na terenie cmentarza, w tym wysprzątanie grobu policjanta Policji Państwowej post.  Joachima Ciepielewskiego (1886-1923), zawieszono wiele biało-czerwonych szarf i zapalono znicze.

Zasmyk: Cmentarz Wojenny Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji AK, którzy polegli w walce i obronie ludności polskiej w latach 1943-44. Na miejscu również wykonano prace porządkowe i zawieszono biało-czerwone szarfy, oraz zapalono znicze.
07.10
Kowel:
 wizyta w polskim kościele prowadzonym przez franciszkanów rozmowa o historii kościoła z proboszczem Ojcem Aleksandrem.
Kowel: spotkanie z uczniami i nauczycielami  tamtejszej Szkoły Polskiej. Występy przygotowane przez uczniów, a następnie wspólne porządkowanie grobów na cmentarzu miejskim. Przystrajanie grobów policjantów i żołnierzy polskich biało-czerwonymi szarfami i zapalenie zniczy na grobach wspólna modlitwa którą poprowadził Ojciec Aleksander.

08.10
Włodzimierz Wołyński:
 odwiedziny cmentarza i mogił policjantów Policji Państwowej oraz żołnierzy Legionów Polskich. Po uporządkowaniu terenu przyległego do mogił, przystrojono je biało-czerwonymi szarfami i zapalenie zniczy.

Następnie w drodze powrotnej do kraju, uczestnicy projektu odwiedzili mogiły pomordowanych więźniów na zamku we Włodzimierzu Wołyńskim. Wśród których byli również policjanci i żołnierze II Rzeczypospolitej.

Cześć pamięci poległych za Ojczyznę!

żródło: ZW NSZZ P w Opolu

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT