ABW może pozyskiwać specjalistów z różnych formacji

Znalezione obrazy dla zapytania ABWMożliwość oddelegowania pracowników, funkcjonariuszy oraz żołnierzy przewiduje  rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 20 lipca 2016 r. w sprawie warunków i trybu oddelegowania do pracy lub służby w ABW w celu realizacji zadań związanych z zapobieganiem zdarzeniom o charakterze terrorystycznym.

 

Rozporządzenie, które weszło w życie 22 lipca br., stanowi jeden z aktów wykonawczych do ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych.

Zdarzenia o charakterze terrorystycznym

W świetle ustawy o działaniach terrorystycznych, zdarzeniem o charakterze terrorystycznym jest sytuacja, co do której istnieje podejrzenie, że powstała na skutek przestępstwa o charakterze terrorystycznym, o którym mowa w art. 115 § 20 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny, lub zagrożenie zaistnienia takiego przestępstwa.

Podmiotem odpowiedzialnym za zapobieganie zdarzeniom o charakterze terrorystycznym jest Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W celu realizacji tego zadania, Szef ABW w szczególności:

koordynuje czynności analityczno – informacyjne podejmowane przez służby specjalne dotyczące zdarzeń o charakterze terrorystycznym;

prowadzi wykaz zawierający informację m. in. o:

• osobach podejmujących działalność na rzecz organizacji terrorystycznych lub organizacji związanych z działalnością terrorystyczną lub członkach tych organizacji;

• poszukiwanych osobach prowadzących działalność terrorystyczną lub osobach podejrzewanych o popełnienie przestępstw o charakterze terrorystycznym, wobec których w Rzeczypospolitej Polskiej zostało wydane zarządzenie o zatrzymaniu, poszukiwaniu lub postanowienie o poszukiwaniu listem gończym, a także poszukiwanych na podstawie europejskiego nakazu aresztowania;

• osobach, wobec których istnieje uzasadnione podejrzenie, że mogą prowadzić działania zmierzające do popełnienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym, w tym o osobach stanowiących zagrożenie bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego;

• osobach uczestniczących w szkoleniach terrorystycznych lub podejmujących podróż w celu popełnienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym.

Procedura oddelegowania do ABW

Oddelegowaniu, zgodnie z rozporządzeniem, podlegać będą pracownicy, funkcjonariusze oraz żołnierze z takich formacji jak:

• Policja;

• Straż Graniczna;

• Biuro Ochrony Rządu;

• Państwowa Straż Pożarna;

• Służba Celna;

• Żandarmeria Wojskowa;

• Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (art. 5 ust.1 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych).

Czynnością inicjującą proces oddelegowania będzie wniosek Szefa ABW skierowany do kierownika podmiotu oddelegowującego. Oddelegowanie będzie następować z uwzględnieniem stanu bezpieczeństwa państwa, określanego na podstawie bieżących analiz stanu zagrożenia dokonywanego przez Szefa ABW.

Wniosek Szefa ABW powinien zawierać w szczególności:

• wskazanie jednostki organizacyjnej ABW, w której proponuje się wykonywanie pracy albo pełnienie służby w okresie oddelegowania;

• proponowane stanowisko pracy albo stanowisko służbowe przeznaczone dla oddelegowanego;

• wysokość przysługującego oddelegowanemu wynagrodzenia albo uposażenia;

• kwalifikacje, uprawnienia bądź umiejętności, wymagane do zajmowania proponowanego stanowiska pracy albo stanowiska służbowego;

• zakres wykonywanych zadań i obowiązków na proponowanym stanowisku pracy albo stanowisku służbowym;

• proponowany okres oddelegowania.

Ponadto, wniosek może zawierać wskazanie osoby z imienia i nazwiska.

 

W razie zaistnienia potrzeby oddelegowania, w celu realizacji zadań związanych z zapobieganiem działaniom o charakterze terrorystycznym, Szef ABW będzie musiał wystąpić z wnioskiem o oddelegowanie do kierownika podmiotu oddelegowującego nie później niż przez upływem 14 dni od planowanego dnia rozpoczęcia oddelegowania. W szczególnie uzasadnionych przypadkach termin może zostać skrócony do 2 dni.

Po otrzymaniu wniosku, kierownik podmiotu oddelegowującego w terminie 7 dni (w szczególnie uzasadnionych przypadkach w ciągu 24 godzin) od dnia otrzymania wniosku wyznacza oddelegowanego. Kierownik zapoznaje oddelegowanego z treścią wniosku oraz uzyskuje wstępną zgodę na oddelegowanie. Zgoda powinna być w formie pisemnej.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach, związanych z zagrożeniem o charakterze terrorystycznym, zgoda oddelegowanego nie jest konieczna. Dotyczy to jedynie oddelegowania na czas oznaczony nie dłuższy niż 3 miesiące.

W przypadku wyznaczenia osoby oddelegowanej, Szef ABW zawiera z kierownikiem porozumienie o oddelegowaniu, które zawierać będzie m.in.: okres oddelegowania, imię i nazwisko oddelegowanego, zobowiązanie Szefa ABW do wypłacania w okresie oddelegowania wynagrodzenia albo uposażenia oraz innych należności mu przysługujących.

Kierownik podmiotu oddelegowującego będzie mógł odwołać oddelegowanego w dwóch przypadkach:

• bez zgody oddelegowanego wyłącznie w przypadku uzasadnionym potrzebami podmiotu oddelegowującego; o czym niezwłocznie musi poinformować Szefa ABW oraz wskazać kolejnego oddelegowanego w celu zapewnienia ciągłości wykonywania pracy lub pełnienia służby;

• na pisemny uzasadniony wniosek oddelegowanego i wskazać kolejną osobę.

Przyjęte rozwiązania z pewnością ułatwią Szefowi ABW pozyskiwanie wysokiej klasy specjalistów bez konieczności ich zatrudniania. Można to także rozpatrywać w kategorii pomocy doraźnej dla ABW, która w zależności od podejmowanych działań mających zapobiegać zdarzeniom terrorystycznym, okresowo potrzebować może ściśle określonej kategorii specjalistów.

źródło: ZG

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT