Dodatkowe 76 mln zł na podwyżki dla służb mundurowych

Poprawka do budżetu 2012 – dodatkowe 76 mln zł na podwyżki dla służb mundurowych

Zwiększenie o ponad 76 mln zł rezerwy celowej na podwyżki dla funkcjonariuszy służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych oraz Służby Więziennej – zakłada zgłoszona w środę w Sejmie przez PO poprawka do projektu budżetu na 2012 rok.
Głosowanie nad poprawkami do projektu budżetu ma odbyć się w piątek.

 


 

Podwyżki dla policjantów i żołnierzy zapowiedział podczas expose premier Donald Tusk. Na wzrost uposażeń dla policjantów w 2012 roku w projekcie budżetu zarezerwowano 202 mln zł.

Jak poinformowała PAP wiceszefowa Komisji Finansów Krystyna Skowrońska (PO), która zgłosiła poprawkę, dodatkowe 76 mln zł na podwyżki w tym roku dla strażaków, pograniczników, więzienników i funkcjonariuszy BOR miałyby pochodzić z rezerwy celowej na przeciwdziałanie i usuwanie skutków powodzi. Ta pozycja w projekcie budżetu wynosi 1,4 mld zł.

Zdaniem Skowrońskiej pozwoliłoby to podnieść pensje w tych formacjach od 1 października 2012 roku.

Związkowcy służb mundurowych podtrzymują stanowisko w sprawie wzrostu płac. Chcą, by podwyżka – po 300 zł brutto od połowy 2012 r. – objęła nie tylko policjantów oraz żołnierzy, ale także funkcjonariuszy Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.
W środę przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych o podwyżkach rozmawiali w Sejmie z klubami parlamentarnymi Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Ruchu Palikota oraz Prawa i Sprawiedliwości. Przewodniczący NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej Mariusz Tyl poinformował PAP, że nawet jeśli poprawka przejdzie w ostatecznym kształcie budżetu, to nie jest to w pełni satysfakcjonujące. Jak dodał, przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych będą też obecni w Sejmie podczas głosowań nad ustawą budżetową. Planowane są one na piątek.

Przed tygodniem minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki poinformował, że w tym roku nie ma pieniędzy na podwyżki dla funkcjonariuszy SG i PSP. Szef MSW zapewnił wówczas, że „jest wola polityczna rządu i premiera”, żeby w 2013 r. strażacy, pogranicznicy oraz funkcjonariusze SW dostali po 300 zł podwyżki.

W grudniu 2011 r. – na znak protestu – oflagowane zostały jednostki i posterunki poszczególnych formacji. Na początku stycznia w wielu miejscach w kraju w samo południe na kilka minut włączono syreny i sygnalizację świetlną w pojazdach służbowych. Funkcjonariusze SG przeprowadzili także strajk włoski na lotnisku w Warszawie oraz na przejściach granicznych z Ukrainą w Dorohusku i w Medyce. 12 stycznia w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku, miastach – organizatorach Euro 2012 – odbyły się pikiety.

źródło: Gazeta Prawna

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT