Flota radiowozów ma być wynajmowana?

„Zamiast kupować 10 tys. nowych samochodów, lepiej je wypożyczyć w firmie, która przejmie również ich bieżącą obsługę – proponuje Komenda Główna Policji. Auta zastąpiłyby obecną flotę, która powoli kończy służbę” – informuje Gazeta Wyborcza

 

W związku z nawarstwiającymi się kłopotami z przestarzałym taborem samochodowym Komenda Główna Policji rozważa możliwość zastosowania formy wynajmu floty samochodowej w miejsce zakupu. Koszt wynajmu jest według GW niewspółmiernie niższy od kosztu zakupu taboru samochodowego. Według Gazety jest to rozwiązanie „genialne” ale, jak donosi GW zastępca Komendanta Głównego Policji ds. Logistyki wciąż analizuje szczegóły tego rozwiązania.

Istnieje wiele sposobów wynajmu ale wynajmujący na ogół nie staje się właścicielem pojazdu tak, jak się to dzieje w przypadku jego zakupu, gdzie po upływie określonego okresu eksploatacyjnego może wysłużony pojazd sprzedać i w ten sposób odzyskać część nakładów na jego kupno. W przypadku tak wielkiego zamówienia istnieje możliwość uzyskania przy zakupie istotnego rabatu, co dodatkowo wpłynie na racjonalizację kosztów.

Z kolei wynajem zdejmuje wynajmującemu z „głowy” wiele problemów związanych z bieżącą eksploatacją – tutaj Gazeta wymienia „Pełną obsługę serwisową wykonywaną przez zewnętrzną firmę, a w przypadku awarii samochód zastępczy. Dodatkowym walorem miałoby być ubezpieczenie AC, którego dziś policyjne auta nie posiadają i rozliczanie wszelkich szkód poza KGP”. Nie za bardzo wiadomo, jak to by się miało odbywać w praktyce, no i co się stanie z obecnym zapleczem serwisowym Policji. Jest tu na pewno sporo do analizowania, przy czym trzeba pamiętać, że firmy odnajmujące tabor samochodowy nie zamierzają tego robić w imię wyższych celów, ale zwyczajnie – dla zysku. Trudno więc zakładać, że wymieniona obsługa serwisowa będzie darmowa (na pewno znajdzie się w cenie wynajmu) a i nie wszystkie przypadki szkód uda się, jak to pisze GW – „załatwić poza KGP”.

 

Źródło… http://wyborcza.biz/biznes

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT