Gazeta Prawna o częściowym przywróceniu 100% chorobowego mundurowych

Znalezione obrazy dla zapytania druk l-4Rząd i związkowcy rozpoczęli pracę nad częściowym przywróceniem mundurowym prawa do 100% uposażenia w czasie choroby. Okres karencji może wynieść nawet 90 dni – pisze Bożena Wiktorowska w Gazecie Prawnej w artykule zatytułowanym: „Policjant z grypą ponownie ma otrzymać całą pensję”.

 

Autorka informuje, że w ramach Forum Dialogu Społecznego przy ministrze spraw wewnętrznych i administracji powołano grupę roboczą ds. podsumowania działania ustawy o L4. Zespół roboczy zajmie się m.in. wprowadzeniem w ustawach pragmatycznych specjalnego okresu karencji, podczas którego funkcjonariusze będą otrzymywać 100% uposażenia w czasie choroby. Sprawa zwolnień lekarskich dla służb będzie też omawiana na specjalnym spotkaniu zespołu ds. służb mundurowych Rady Dialogu Społecznego.

Od czasu obniżenia im do 80% wysokości uposażenia podczas czasowej niezdolności do pracy mundurowi, nie chcąc tracić pensji, albo chodzą do pracy chorzy, albo biorą urlop, żeby się leczyć – pisze autorka. I właśnie z tego powodu związkowcy nie mają wątpliwości, że zmiany są konieczne. – Obniżenie wysokości uposażenia w czasie choroby nie przyniosło żadnych oszczędności. Środki odebrane chorym są przeznaczone na fundusz nagród w danej jednostce. Niestety mamy wiele skarg, że rozdział tych pieniędzy jest niesprawiedliwy, co wpływa na negatywną atmosferę w jednostce – informuje cytowany w artykule Tomasz Krzemieński, wiceprzewodniczący Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.

Często zdarzało się, że wielu funkcjonariuszy po powrocie z chorobowego, aby odrobić zaległości, i tak musiało wykonać swoją pracę w nadgodzinach, za które nie otrzymują pieniędzy. Związkowcy zwracają także uwagę na jeszcze inny aspekt. Otóż mundurowy, który chce zachować 100 proc. uposażenia w czasie choroby, musi wszcząć postępowanie o uznanie, że dane schorzenie jest związane ze szczególnymi warunkami służby. Procedura ta jest silnie zbiurokratyzowana i wymaga zaangażowania strony służbowej, komisji orzeczniczej i samego funkcjonariusza.

– Funkcjonariusze muszą pełnić nieprzerwaną służbę przy każdej pogodzie przez cały rok. Trudno jest czasami udowodnić, że grypa czy przeziębienie mają związek z patrolowaniem granicy w deszcz czy mróz. Zmiany są konieczne – podkreśla cytowany w artykule Mariusz Tyl, przewodniczący NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej – Przy czym jesteśmy za kontrolowaniem sposobu wykorzystania zwolnień lekarskich przez funkcjonariuszy.

Nie godzimy się bowiem, by okres czasowej niezdolności do służby był wykorzystywany do innych celów niż powrót do zdrowia – zaznacza Tomasz Krzemieński.

Jak informuje autorka artykułu – nieoficjalnie wiadomo, że podstawą do dyskusji w resorcie spraw wewnętrznych i administracji jest projekt ustawy nowelizacji ustaw pragmatycznych służb mundurowych przygotowany przez Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów, który został uzgodniony z NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej, NSZZ Pracowników Pożarnictwa, NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, ZZ Strażaków „Florian” oraz ZZ Celników PL. Związkowcy proponują w nim, aby okres karencji wynosił 90 dni.

– Zmiany także powinny objąć żołnierzy, bowiem wszystkie służby muszą być traktowane tak samo – podsumował Tomasz Krzemieński. Koordynatorem ustawy określającej wysokość uposażenia za przebywanie żołnierzy i funkcjonariuszy na zwolnieniach lekarskich jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Obecnie komórki resortu obrony narodowej odpowiedzialne za sprawy zwolnień lekarskich nie uczestniczą więc w zamierzeniach w kierunku opracowania propozycji zmian do przepisów ustawy z 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o Policji. (Dz.U. poz. 502).

To tylko omówienie artykułu, cały tekst dostępny pod poniższym linkiem:

http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/942930,sluzby-mundurowe-policjant-z-grypa-ponownie-ma-otrzymac-cala-pensje.html

źródło: ZG

 

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT