Ministerstwo Finansów opublikowało obwieszczenie w sprawach stawek opłat i podatków lokalnych oraz stawek podatku od środków transportu. Powodem wzrostu stawek podatku od środków transportu jest wzrost kursu euro.
Od nowego roku spotęguje się jeszcze panująca drożyzna. Nie trzeba być wielkim ekonomistą, czy prorokiem – wystarczy obserwować wzrost cen paliw i energii, które przecież stanowią podstawowy składnik ceny wszystkich produktów. A przecież od kilku miesięcy już wzrastają ceny paliw na stacjach benzynowych. Od nowego roku cena oleju napędowego wzrośnie jeszcze bardziej, gdyż wzrośnie akcyza na ten produkt. Zapowiadana jest z nowym rokiem znacząca podwyżka cen prądu i gazu.
Niezależnie od tych podwyżek, które skutkują wzrostem kosztów transportu, a zatem powodują podniesienie cen we wszystkich praktycznie obszarach gospodarki, od stycznia czekają nas dalsze podwyżki opłat i podatków lokalnych.
Wzrost stawek podatków lokalnych jest uzależniony od wzrostu wskaźnika cen i usług ogłaszanego przez Prezesa Urzędu Statystycznego. Wskaźnik ten wzrósł o 4,2% w stosunku do poprzedniego roku, wskutek czego dokonano przeliczenia górnych granic stawek podatków i opłat lokalnych.
Podniesienie podatków i opłat lokalnych, a zwłaszcza podatku od środków transportu nie pozostanie bez wpływu na ceny produktów i usług. Należy spodziewać się ich dalszego wzrostu, co w konsekwencji może powodować kolejne podwyżki cen paliw, podatków…
Tym samym koło się zamyka. W 2012 roku nie będzie też żadnych wyborów, które skutkowałyby przyhamowaniem przez rząd skali podwyżek dla przypodobania się wyborcom. To już jest za nami.
Jeśli przedstawiony niedawno przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Program Modernizacji Policji i pozostałych służb mundurowych na lata 2012-2016 nie zostanie znacząco …zmodernizowany w części dotyczącej restrukturyzacji uposażeń funkcjonariuszy, w szeregach służb mundurowych i ich rodzin rozpanoszy się zwyczajna bieda.
Kto będzie spełniał warunki – przejdzie na emeryturę a wyrwy w szeregach Policji nie będą w stanie zapełnić młodziutcy i niedoświadczeni absolwenci szkół policyjnych. Zresztą chętnych do Policji także wkrótce zabraknie, bo z tak niskimi płacami jedyną atrakcją dla wstępującej młodzieży jest perspektywa nabycia uprawnień emerytalnych w stosunkowo krótkim czasie.
Jeśli i ta perspektywa zniknie, znikną szanse na uzupełnienie istniejących wakatów.
źródło: nszzp.pl