Nie chcemy być pośmiewiskiem, chcemy więcej szkoleń !

System szkolenia w rozsypce, a doskonalenie zawodowe głównie na papierze – twierdzą policjanci i apelują w tej sprawie do Komendanta Głównego Policji. Wniosek o „wdrożenie procesu szkolenia oraz doskonalenia zawodowego policjantów” podpisały związki zawodowe policjantów z siedmiu województw. – Albo będziemy szkolić kadrę, albo będziemy narażali policjantów na pośmiewisko.

 

Dyskusja na temat poziomu wyszkolenia policjantów rozgorzała po nagłośnionych w ostatnim czasie nagraniach z interwencji funkcjonariuszy w Bytowie czy Częstochowie. „Żałosne” – komentowali byli policjanci w rozmowie z reporterem „Faktów” TVN. Rzecznik Komendy Głównej Policji na antenie TVN24 zwracał uwagę, że „nie każdy może być Supermanem”, a w obronie bytowskich policjantów stanął szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Minister w „Faktach po Faktach” podkreślił, że choć na nagraniu widać, iż funkcjonariusze „nie do końca sobie radzą”, to należy docenić fakt, że się nie poddają.

O tym, że system szkoleń nie funkcjonuje jak należy, przekonują jednak sami policjanci.

– Szkolnictwo policyjne jest w rozsypce. Za dużo jest w szkołach teorii, a za mało praktyki. Nie ma doskonalenia zawodowego. Jest samokształcenie policjanta. Doskonalenie zawodowe jest głównie na papierze – mówi w rozmowie z tvn24.pl Andrzej Szary, przewodniczący ZW NSZZ Policjantów woj. wielkopolskiego.

Dlatego związki zawodowe policjantów z siedmiu województw w tym opolskiego, wystosowały do Komendanta Głównego Policji wniosek, w którym apelują m.in. o „wdrożenie procesu szkolenia oraz doskonalenia zawodowego policjantów”.

„Wieloletnie ograniczanie wydatków na funkcjonowanie Policji przyczyniło się do niewydolności systemu szkolnictwa resortowego. Nieprzemyślane oszczędności w długiej perspektywie czasowej sprawiły, że programy szkoleń przestały odpowiadać rzeczywistym potrzebom służby oraz najistotniejszym uwarunkowaniom(…)” – czytamy w piśmie związkowców.

„Na przestrzeni wielu lat z poirytowaniem obserwowaliśmy, jak: skracano cykl szkolenia podstawowego; zmniejszano ilość wykładowców; ograniczano szkolenia specjalistyczne oraz doskonalenie zawodowe; likwidowano wojewódzkie ośrodki szkolenia Policji. Dzisiaj okazuje się, że to my mieliśmy rację. Wątpliwa to jednak satysfakcja, kiedy cierpi na tym bezpieczeństwo wewnętrzne państwa a policjantki i policjanci wystawiani są na pośmiewisko społeczeństwa” – pisze do Komendanta Głównego Policji siedem związków zawodowych NSZZ Policjantów.

źródło: TVN24 i źródła własne

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT