Oświadczenie Zarządu Głównego NSZZ Policjantów!

W związku z wypowiedziami niektórych polityków pod adresem Policji, jakie były wygłaszane w mediach w trakcie i tuż po zakończeniu zabezpieczania przez funkcjonariuszy obchodów Święta Niepodległości w Warszawie, Zarząd Główny NSZZ Policjantów wydał następujące oświadczenie.

 

O Ś W I A D C Z E N I E

NSZZ Policjantów w sprawie nieodpowiedzialnych wypowiedzi polityków i postępowania sądów wobec oskarżonych o naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariuszy Policji.

Zabezpieczenie Święta Niepodległości stanowiło ogromne wyzwanie i w zgodnej opinii uczestników uroczystości oraz władz stolicy, Policja sprostała temu wyzwaniu. Funkcjonariusze zabezpieczając obchody Święta Niepodległości wzorowo zdali egzamin ze stosowania przymusu bezpośredniego, zdobywając respekt i szacunek obywateli zdecydowanymi i stanowczymi interwencjami, przy czym nie naruszyli niczyjej godności ani przekonań politycznych.

Niestety, jeszcze w trakcie trwania uroczystości i tuż po jej zakończeniu, w mediach pojawiły się nieodpowiedzialne wypowiedzi niektórych polityków sugerujących niedwuznacznie jakoby Policja stosowała w trakcie zabezpieczenia marszu prowokacje. Te skandaliczne, nie poparte żadnymi dowodami wypowiedzi urągają ciężkiej pracy funkcjonariuszy, jaką wykonali na ulicach. W imieniu naszych kolegów domagamy się od odpowiednich władz wyciągnięcia konsekwencji wobec osób, które dopuściły się tych potwarzy.

W zamieszkach jakie miały miejsce podczas Marszu Niepodległości uszczerbek na zdrowiu odnieśli funkcjonariusze zabezpieczający przebieg uroczystości. Rannych zostało 22 policjantów. Trzech z poważniejszymi obrażeniami trafiło do szpitala. Zarzuty czynnej napaści na policjantów otrzymało jak dotąd siedem osób spośród 176 zatrzymanych. Prawo przewiduje za napaść na funkcjonariusza karę od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności. Tymczasem w pierwszym wyroku oskarżony został skazany na niezbyt dolegliwą karę grzywny i nawiązkę na rzecz poturbowanego policjanta w kwocie 50 zł…

Informacja o nadzwyczajnej łagodności sądu wobec chuliganów, którzy dopuścili się czynnej napaści na policjantów zabezpieczających uroczystości wywołała wzburzenie w całym środowisku służb mundurowych.

Jakkolwiek nie zwykliśmy komentować wyroków niezawisłych sądów, jednak orzeczone kary, nie wydają się adekwatne do popełnionych uczynków i nie spełniają roli odstraszającej i zniechęcającej do ponownego przestępstwa, jaką powinna spełniać w tym przypadku kara.

Apelujemy do sądów o bardziej wnikliwe analizowanie przypadków napaści na funkcjonariuszy, bo nie da się ukryć, że symboliczne grzywny tylko rozzuchwalają chuliganów, miast ich dyscyplinować, co w perspektywie zabezpieczania kolejnych imprez ma ogromne znaczenie.

 

Przewodniczący

Zarządu Głównego NSZZ Policjantów

Antoni Duda

źródło: ZG

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT