Powstał Zespół ds. kobiet w służbach mundurowych!

Powstał Zespół ds. kobiet w służbach mundurowychPełnomocniczka MON ds. wojskowej służby kobiet komandor Bożena Szubińska pokieruje pracami zespołu, którego celem będzie analiza sytuacji kobiet w służbach mundurowych – zapowiedziano podczas wtorkowej konferencji z udziałem premiera Donalda Tuska.

 

Zespół ma zrzeszać reprezentantki służb mundurowych, m.in. wojska, policji, Straży Granicznej, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Biura Ochrony Rządu, straży pożarnej i Służby Więziennej. Jego celem będzie analiza sytuacji kobiet w służbach oraz tworzenie rekomendacji i dobrych praktyk promujących zasadę równego traktowania płci i ochronę praw kobiet.

 

Dla kobiet w służbach mundurowych powinno być tyle samo miejsca i tyle samo uprawnień, co dla mężczyzn – powiedział premier Donald Tusk. Jak zaznaczył szef rządu, w służbach mundurowych są całe dziedziny, w których kobiety są nie do zastąpienia. – Chodzi np. o przemoc czy przestępczość w rodzinie. W bardzo wielu przypadkach policjantki mogą zdecydowanie lepiej funkcjonować ze względu na pewien typ relacji w czasie śledztwa – podkreślił Donald Tusk. – Na misjach, wśród żołnierzy, mamy przykłady bardzo delikatnych działań, gdzie kobiety zdecydowanie skuteczniej wykonują nawet najbardziej ryzykowne zadania – wyjaśnił. Premier powiedział, choć sytuacja się wyraźnie poprawia, jest jeszcze dużo do zrobienia, jeśli chodzi o równy status kobiet i mężczyzn w służbach mundurowych. – Będziemy pracować nad tym, aby ten status był równy. Powstała inicjatywa zespołu, który będzie rozstrzygał, co jest jeszcze do zrobienia w tej sprawie – zaznaczył premier. – W służbach mundurowych zawdzięczamy wam tyle samo, ile mężczyznom – powiedział premier zwracając się do funkcjonariuszek służb mundurowych.

Na wspólnej konferencji prasowej z pełnomocniczką rządu ds. równego traktowania Agnieszką Kozłowską-Rajewicz premier podkreślił, że ciągle w Polsce bardzo tradycyjnie patrzymy na życie w mundurze. „Dzisiejszy krajobraz, który często dotyczy wojska, policji, Straży Granicznej, pokazuje, że dla kobiet powinno być tyle samo miejsca” – powiedział Tusk. Podkreślił, że są ciągle obszary, gdzie jest wiele do zrobienia. „Z roku na rok status kobiety i mężczyzny w służbach mundurowych jest wyrównywany, ale jest dużo do zrobienia. Zawdzięczam wam tyle, ile mężczyznom w tych służbach i za to chcę wam podziękować” – powiedział Tusk.(…)

W czasie ceremonii powołania zespołu podpisano również deklarację współpracy między pełnomocnikiem rządu ds. równego traktowania a szefami służb.

Liczba kobiet w formacjach mundurowych stale wzrasta. Procentowo najwięcej pań jest w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym – ponad jedna trzecia, jednak jest to najmniejsza ze służb, więc jeśli chodzi o liczby bezwzględne, kobiet jest tam najmniej – tylko 315. W Straży Granicznej kobiety stanowią blisko jedną czwartą funkcjonariuszy, jest ich ponad 3,3 tys. Najwięcej jest kobiet w policji – ponad 14,5 tys., jednak stanowi to tylko ok. 15 proc. Najmniej procentowo kobiet jest wojsku.

Najwięcej (procentowo) kobiet na stanowiskach decyzyjnych jest w Służbie Więziennej – 10 proc. i Straży Granicznej – 6,1 proc. Przykładowo w policji – 3,5 proc. Służba Więzienna była też pierwszą formacją, która zaczęła przyjmować w swoje szeregi kobiety.

źródło: ZG

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT