Proponowane zmiany będą skrajnie niekorzystne.

Związki zawodowe policjantów nie zgadzają się na obniżkę przyszłych emerytur mundurowych o 15 proc. Zmiany mają dotyczyć nowych funkcjonariuszy i żołnierzy.

W sejmowej komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia niektórych projektów ustaw z zakresu zabezpieczenia społecznego trwa batalia m.in. o zasady ustalania wysokości przyszłych emerytur mundurowych. Posłowie Platformy Obywatelskiej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego popierają rządowe rozwiązanie, zgodnie z którym ich wysokość będzie ustalana na podstawie średniego uposażenia należnego w kolejnych 10 latach kalendarzowych poprzedzających rok zwolnienia ze służby. Na takie rozwiązanie nie zgadzają się związki zawodowe.

– Wprowadzenie mechanizmu obowiązującego w systemie powszechnym spowoduje spadek motywacji do podnoszenia kwalifikacji. Nie będzie dążenia do awansu, skoro nawet skończenie studiów nie da gwarancji wyższego świadczenia – mówi Antoni Duda, przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.

Według wyliczeń samych zainteresowanych przyszły funkcjonariusz zamiast maksymalnej stawki emerytury wynoszącej 75 proc. emerytury faktycznej otrzyma 64 proc.
– W rzeczywistości zaś kwota wypłacanej emerytury obniży się o 15 proc. I to mimo że przyszły emeryt – już z zreformowanego systemu – będzie służyć dłużej niż obecnie – dodaje.

Wydłużenie do 10 lat okresu, z którego będzie liczona policyjna emerytura, jest prawdziwą rewolucją. Obecnie podstawę wymiaru emerytury stanowi uposażenie należne w ostatnim miesiącu pełnienia służby. W wielu przypadkach osoby odchodzące ze służby celowo były awansowane byleby tylko otrzymać wyższe świadczenia z systemu zaopatrzeniowego.

– Żołnierze zawodowi nie stracą tak dużo przy nowych zasadach ustalania wysokości emerytur. Obecnie żołnierz przeważnie awansuje co trzy lata, otrzymując uposażenie w takiej samej wysokości. Z tego też powodu wcześniejsza rządowa propozycja, aby emerytura była ustalana z trzech ostatnich lat, była neutralna dla żołnierzy – mówi płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.

http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/615273,policjanci_nie_chca_zmian_w_emeryturach_mundurowych.html

 

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT