Rozporządzenie w sprawie nowej wysokości równoważnika za wyżywienie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw

ilustracjaMinisterstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, zgodnie z zapowiedziami szefa resortu, zmieniło stawki norm wyżywienia dla funkcjonariuszy jakie przysługują im za służbę w zimowych miesiącach na „wolnym powietrzu”.

 

Specjalne rozporządzenia, dotyczące mundurowych ze wszystkich formacji podległych MSWiA, tuż przed nowym rokiem zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw z dnia 31.12.2019′ poz. 2566

Jak informowaliśmy (na naszej stronie) MSWiA przygotowało projekt rozporządzenia wprowadzającego zmiany w zasadach otrzymywania przez mundurowych równoważnika pieniężnego w zamian za wyżywienie oraz wysokości tego równoważnika. Mariusz Kamiński, który podczas posiedzenia sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych, zmianę wysokości równoważników postawił za cel do jak najszybszej zmiany. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Zarząd Główny NSZZ Policjantów od kilku lat kołatał w sprawie podwyższenia równoważnika do ministerialnych drzwi. Wystosowaliśmy także petycję w tej sprawie.

Dotychczasową stawkę w wysokości 2,71 zł. Minister uznał za zupełnie oderwaną od rzeczywistości. Zgodnie z przepisami, policjantowi pełniącemu służbę „na wolnym powietrzu”, przez co najmniej 4 godziny dziennie, w okresie od 1 listopada do 31 marca, przysługuje wyżywienie lub równoważnik pieniężny. Mundurowi pełniący służbę „na ulicy”, do tej pory otrzymywali, 2 złote 71 groszy. Teraz kwota ta wzrosła do 12 złotych.

Sprawa wysokości równoważników stała się tematem wyszydzanym w mediach na co zwrócił uwagę podczas wspomnianego posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych sam minister Kamiński

Wszyszkie rozporządzenia, a dotyczą one zarówno Policji jak i SOP, SG oraz PSP, w zastępstwie ministra spraw wewnętrznych i administracji, podpisał wiceszef resortu Maciej Wąsik. Z przewidywań resortu wynika, że wprowadzenie zmian może kosztować ok. 20 mln złotych.

 

źródło: http://dziennikustaw.gov.pl/du/2019/2566/1

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Benedykt Nowak
przewodniczący
tel. 77 4223303

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT