Prowadzenie pojazdów bez uprawnień będzie przestępstwem a nie wykroczeniem; od 2015 roku każdy pojazd obowiązkowo będzie musiał być wyposażony w alkomat – zapowiedział Donald Tusk. Premier poinformował, że rząd przyjął „pierwsze rekomendacje”, mające na celu redukcję tego zjawiska.
Zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat dla osoby złapanej po raz pierwszy za jazdę po alkoholu oraz od 5 do 15 lat dla osoby złapanej po raz drugi, a także obowiązkowy alkomat w samochodzie od 1 stycznia 2015 to część zmian z pakietu rozwiązań, które przygotował dzisiaj Rząd na rzecz walki z pijanymi kierowcami. Zgodnie z zapowiedzią propozycje przedstawili dzisiaj Premier Donald Tusk oraz ministrowie Bartłomiej Sienkiewicz i Marek Biernacki.
Innymi zmianami w prawie zapowiedzianymi przez Premiera jest m.in. wprowadzenie do kodeksu karnego przestępstwa prowadzenia samochodu bez uprawnień, obowiązkowa nawiązka w wysokości minimum 5 tys. zł dla osoby złapanej po raz pierwszy za jazdę po alkoholu. Osoba złapana po raz drugi zapłaci minimum 10 tys. zł. (górna granica nawiązki wynosi 100 tys. zł). Dodatkowo po ogłoszeniu wyroku wobec osoby złapanej po raz pierwszy za jazdę po alkoholu jej dane osobowe będą publikowane.
Podczas konferencji minister Bartłomiej Sienkiewicz zapowiedział także zwiększenie ilości funkcjonariuszy, którzy będą przeprowadzali kontrole na drogach. „Działania Komendanta Głównego Policji mają zakończyć się uzupełnieniem stanu etatowego służb kontroli ruchu drogowego w komendach wojewódzkich do 10 proc. ogólnego stanu funkcjonariuszy. Jednym słowem przesuwamy funkcjonariuszy do kontroli na drogach w coraz większym zakresie” – powiedział szef MSW.
Bartłomiej Sienkiewicz przedstawił także dane statystyczne dotyczące pijanych kierowców za rok 2013. W minionym roku policja zatrzymała 162 090 nietrzeźwych kierowców oraz przeprowadziła 8 879 522 kontroli trzeźwości (4-krotnie więcej niż jeszcze 6 lat temu)
źródło: ZG