Sławomir Nowak o mundurówkach

Sławomir Nowak – my musimy ich zachęcić, żeby chcieli zostać dłużej w armii, w Policji. I to zrobimy i zachęcimy ich, żeby zostali dłużej, natomiast wszyscy, którzy będą wchodzili do nowego systemu będą na nowych zasadach.

W cyklicznej audycji TVP Gdańsk zatytułowanej „Wyborcze Prezentacje” prowadzonej przez Małgorzatę Rakowiec i Janusza Trusa wystąpił

Sławomir Nowak pełniący obowiązki sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta ds. kontaktów z Rządem i Parlamentem.

Pod koniec programu redaktor Janusz Trus, zadał następujące pytanie (dokładnie cytuję z nagrania) – Nie może tak być w naszym kochanym kraju, że przystojny 35 letni mężczyzna ma 4 tysiące emerytury … prządki, górnicy, młodzież – muszą ciężko harować – jest to jawna niesprawiedliwość! Emerytury mundurowe, nic nie mam do tych ludzi, z wielkim szacunkiem do górników, rolników – ale trzeba z tym wszystkim zrobić porządek!

Sławomir Nowak wtrącił z dumą – a kto przeprowadził likwidację emerytur pomostowych?

Janusz Trus– Panie ministrze, co mnie to obchodzi, co ktoś kiedyś zrobił? W dalszym ciągu ten przystojny 35-latek z 4 tysięczną emeryturą fika sobie – przemieszcza się po kraju…

Sławomir Nowak – Ja myślę, że pan redaktor na myśli miał pewnego byłego oficera, byłej – obecnej spec służby, który jest kandydatem pewnej partii na posła… Ten pan ma bardzo przyzwoitą emeryturę, zapewniam państwa…

Natomiast, jeżeli mówimy o emeryturach mundurowych, jest na całym świecie pewną regulacją normalną, że wojsko, policja, mają dedykowane swoje specjalne systemy emerytalne. Bo to jest pewna specyfika pracy. My ten system obecnie obowiązujący, – że po 15 latach odchodzi się na emeryturę – podczas, gdy jako państwo zainwestowaliśmy kupę kasy w wyszkolenie go, daliśmy mu bardzo drogi sprzęt, i on po 15 latach ucieka na emeryturę i to jest oczywiście niedobry system – MY GO ZMIENIMY! Natomiast ja powiem tak, ja się czuję związany z polską armią, trochę się na tym znam, i na pewno nie pozwolę ruszyć obecnie obowiązującego systemu, to byłoby nieuczciwe wobec żołnierzy, którzy obecnie są w służbie. Oni weszli do służby – znając ten system. (Posiadają prawa nabyte – dodał T. Aziewicz). W związku z tym, my musimy ich zachęcić, żeby chcieli zostać dłużej w armii, w Policji. I to zrobimy i zachęcimy ich, żeby zostali dłużej, natomiast wszyscy, którzy będą wchodzili do nowego systemu będą na nowych zasadach.

Janusz Trus – Panie ministrze pan szanuje wojsko, ja też jestem admiratorem wojska, ale też szanuję panią, która tu sprząta za 650 złotych i ma trójkę dzieci na utrzymaniu. Zgoda, tylko musi być świadome społeczeństwo, – jak to dzielimy, dlaczego dzielimy tak, a nie inaczej, a nie może być takiego przełożenia, że ten przysłowiowy, mityczny gość – 35 latek, jakim prawem po 15 latach dostał taką emeryturę?

Sławomir Nowak – pozwala mu na to system utworzony przez naszych poprzedników. Kto był autorem tego systemu? Były minister obrony – on już nie żyje – ale wtedy popsuto system emerytalny służb mundurowych.

Janusz Trus – Zabierzecie się za to panowie?

Sławomir Nowak – Oczywiście, że tak. Natomiast, to będzie system, który będzie obowiązkowy dla nowo wchodzących żołnierzy i policjantów. Dla obecnie służących stworzymy zachętę do tego, żeby pozostawać dłużej w zawodzie.

***

Odpowiadając na pytanie redaktora Trusa dotyczące reformy emerytalnej służb mundurowych, minister wyraźnie zaprezentował bardzo zaangażowaną własną opinię. Zważywszy, że pełni funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta, i nadchodzące wybory nie mają wpływu na to miejsce pracy – jego opinia przekładać się może na stanowisko Prezydenta w sprawie reformy emerytur mundurowych.

Osobno należy rozpatrywać przypadek redaktora Trusa, który najwyraźniej „zastygł” w swoich opiniach na kampanii prowadzonej w ubiegłym roku przez Gazetę Wyborczą w celu zdyskredytowania służb mundurowych, którą Gazeta Wyborcza już dawno odszczekała… To ględzenie o prządkach i sprzątaczkach stanowiło przygnębiający przykład kabotyństwa dziennikarza, któremu wypada doradzić, aby w przypadku napaści na niego – wzywał na pomoc: prządki i sprzątaczki. I koniecznie niech od tych skądinąd miłych pań wymaga, żeby zaryzykowały życie w jego obronie.

Relacja na podstawie nagrania (jp)

całość nagrania do odsłuchania pod tym linkiem: http://www.tvp.pl/gdansk/debaty-wyborcze/wyborcze-prezentacje/5230513

Źródło:ZG NSZZ P

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT