Seksafera w opolskiej policji. Minister powołał pełnomocnika

Powołałem w środę pełnomocnika ds. równego traktowania w służbach mundurowych podległych MSW – poinformował minister Bartłomiej Sienkiewicz. Dodał, że jego zadaniem będzie przeciwdziałanie nierównemu traktowaniu kobiet i mężczyzn.

Minister dodał, że pełnomocnik będzie zajmował się monitoringiem kwestii równouprawnienia w służbach mundurowych.

– Nie udawajmy, nie zajmowaliśmy się tym z całą pasją i nie jest to celem głównym tych formacji, ale problem być może jest i skalę tego problemu musimy oszacować i zbadać – wskazał. Zaznaczył, że zadaniem pełnomocnika będzie stworzenie raportu dostępnego dla opinii publicznej.

Szef MSW zaznaczył, że pełnomocnik będzie zajmował się także tzw. żółtą linią umożliwiającą anonimowe informowanie o nadużyciach w kwestiach równego traktowania w formacjach mundurowych.

– Zadaniem pełnomocnika będzie także współpraca z pełnomocnikami komendantów wojewódzkich policji do spraw ochrony praw człowieka oraz pełnomocnikami z innych formacji mundurowych w zakresie wypracowania standardów i procedur postępowania w sprawach, gdzie mogłoby dojść do nierównego traktowania kobiet i mężczyzn – mówił Sienkiewicz.

Konferencja szefa MSW miała związek z ostatnimi wydarzeniami w opolskiej komendzie policji.

Tamtejszy komendant wojewódzki Leszek Marzec pod koniec maja został odwołany przez Sienkiewicza, po tym jak „Nowa Trybuna Opolska” napisała, że komendant został potajemnie nagrany podczas rozmowy z wysoko postawioną oficer policji, a „w rozmowie pełnej zażyłości mieszają się wątki służbowe i obyczajowe”.

Jak podawały media, Marzec, kończąc służbę, otrzymał wysoką odprawę, a jego miesięczna emerytura będzie wynosić ok. 10 tys. zł.

Wobec policjantki z kolei wszczęto postępowanie dyscyplinarne, obniżono jej pensję o połowę i zawieszono w wykonywaniu obowiązków służbowych.

http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130612/KRAJSWIAT/130619828

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT