Tusk do policjantów: Oszczędności nie mogą dotyczyć poczucia bezpieczeństwa

Cięcia wydatków publicznych w ramach resortów praktycznie nie dotkną policji – zapowiedział w sobotę podczas centralnych obchodów święta policji premier Donald Tusk. Dodał, że oszczędności nie mogą dotyczyć tego, co najważniejsze dla Polaków, czyli ich poczucia bezpieczeństwa. – Każdy obywatel w Polsce, który doświadczył czegoś złego od kogoś złego, myśli o was ciepło i z uznaniem – mówił premier do policjantów.

– Ciężkie czasy dla finansów publicznych każą nam dzisiaj szukać oszczędności. Osobiście poleciłem ministrowi finansów, aby w odniesieniu do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych te cięcia były bardzo ograniczone. A z kolei Ministrowi Spraw Wewnętrznych poleciłem, aby w ramach oszczędności, które są konieczne, nie dotknęły one praktycznie policji – podkreślił szef rządu podczas obchodzonych w Warszawie centralnych obchodów święta policji – największej mundurowej formacji w kraju.

Tusk powiedział, że codzienna służba policji świadczy o tym, czy „państwo polskie jest w stanie codziennie stanąć w obronie słabszego przed silnym i bezwględnym”. – Nie mielibyśmy prawa do dumy z państwa polskiego, gdyby słabsi nie wiedzieli, że mogą liczyć na waszą pomoc każdego dnia – dodał.

Dlatego – jak mówił – niezbędne oszczędności nie mogą dotyczyć tego, co najważniejsze dla Polaków, a więc „poczucia codziennego bezpieczeństwa”

„Codzienność wymaga od was cierpliwości”

Szef rządu zwrócił uwagę, że służba policji to nie tylko najbardziej efektowne akcje. – Wręcz przeciwnie, codzienność wymaga od was wyjątkowej cierpliwości, odwagi dnia codziennego – podkreślił.

– Szczególną waszą troską od pewnego czasu są polskie dzieci i ich bezpieczeństwo. W tych najtrudniejszych, najbardziej drażliwych fragmentach waszej służby, jaką jest interwencja w rodzinie, gdzie dorosłego, czy dziecko spotyka codzienna przemoc. Dlatego dzisiaj tak mocno podkreślamy niezwykłą cierpliwość, częstą odwagę, delikatność funkcjonariuszy polskiej policji wtedy, kiedy muszą podejmować te najmniej wdzięczne interwencje – dodał premier.

Służba „daleka od świątecznych nastrojów”

Tusk podkreślił, że codzienna służba policji „daleka jest od świątecznych nastrojów”. – Wasza służba, wasza praca, wasze poświęcenie dla ojczyzny jest żmudne i rzadko kiedy spotykacie się z fanfarami na waszą cześć – zauważył premier.

– Nie tylko to, że pracujecie w ciężkich okolicznościach, nie tylko to, że stajecie twarzą w twarz z przemocą, jakże często z obojętnością, nie tylko to jest tą szarą, a czasami czarną barwą waszej służby. Także to, że bardzo rzadko, właśnie tak od święta, słyszycie słowa uznania, nawet wtedy, kiedy brawurowymi akcjami kończycie ważne śledztwa, nawet wtedy, kiedy w rekordowo krótkim czasie zamykacie groźnych przestępców – zaznaczył szef rządu.

„Spotyka was ironia, szyderstwo”

W tym kontekście przypomniał m.in. zatrzymanie Marcina L. podejrzanego o wywołanie fałszywych alarmów bombowych w 22 instytucjach w całym kraju pod koniec czerwca.

– Niestety także wtedy spotyka was krytyka, ironia i szyderstwo. Chcę was zapewnić, że zawsze wtedy, kiedy osiągacie sukcesy i zawsze wtedy, kiedy z niedowierzaniem słuchacie słów gorzkich i przykrych dla waszej służby – zawsze wtedy pamiętajcie o tym, że obywatele, ci, którzy są przez przemoc poszkodowani, rodziny, które odetchnęły z ulgą, bo ktoś, kto wobec nich uprawiał codzienną przemoc, znalazł się w więzieniu, każdy obywatel w Polsce, który doświadczył czegoś złego od kogoś złego, myśli o was ciepło i z uznaniem – podkreślił premier.

Zaznaczył, że w czasie pokoju na policjantach spoczywa największa odpowiedzialność za bezpieczeństwo Polaków. Szef rządu mówił też o policjantach, którzy zginęli na służbie. – Jest ich więcej niż na przykład wojskowych na misjach. Tych policjantów będziemy wspominać, będziemy pamiętać o nich zawsze. Będziemy także pamiętać o ich rodzinach – podkreślił Donald Tusk.

Autor: kde//bgr / Źródło: PAP

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT