Wystąpienie Andrzeja Szarego na Komisji Sejmowej

W trakcie posiedzenia (nadal trwającego) komisji sejmowych Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Polityki Społecznej i Rodziny, głos zabrał wiceprzewodniczący ZG NSZZ Policjantów Andrzej Szary.

Znalezione obrazy dla zapytania andrzej szary

Wypowiedź Andrzeja Szarego (15.12.2016 r. od g. 16:32 – 16:37)
(…) Panie przewodniczący, panie ministrze, szanowna Komisjo,

nazywam się Andrzej Szary i jestem wiceprzewodniczącym Zarządu Głównego NSZZ Policjantów. Reprezentuję tu Federację Związków Zawodowych pozostałych Służb Mundurowych, postaram się krótko, szanuję to, że w ogóle Komisja po raz kolejny podchodzi do tego tematu. Ja tę dzisiejszą dyskusję rozumiem w ten sposób, że ten art. 15c ust. 3, który my kwestionujemy od samego początku, na I czytaniu gdzie byłem tu obecny – nadal pozostaje w zapisie.

To jest nie do przyjęcia szanowni państwo. – Bo żeby ten artykuł, teraz zestawić z tą poprawką, którą pan minister tak bardzo inteligentnie przedstawił, jest to ewidentna wrzutka, która nie rozwiązuje żadnego problemu. Problemem nie jest artykuł wyjątkowy, tylko problemem jest artykuł ustępu trzeciego. I tu wszyscy posłowie o tym mówią i myślę, że również posłowie rządzący też wiedzą, o czym wyraźnie rozmawiamy. W ten sposób szanowni państwo, nie zamydlicie nam oczu. Poprawka artykułu 8a, gdzie jest zapisane (ten drugi ustęp, czy punkt): rzetelne wykonywanie zadań i obowiązków po 12.09.1989 r. w szczególności z narażeniem zdrowia i życia…

Szanowni państwo, jeżeli ktoś sobie przeczyta rotę ślubowania funkcjonariuszy służb mundurowych, to zapis: z narażeniem życia i zdrowia, jest wszędzie i rzetelne wykonywanie służby też jest wszędzie. W związku z tym ja postawię taki wniosek panie ministrze, że chętnie byśmy poparli tę poprawkę w taki sposób, że wszyscy policjanci, którzy spełniali te dwa kryteria będą mieli zaliczone decyzją ministra spraw wewnętrznych i administracji emerytury według propozycji z lipca br. Te dwa sześć.

W związku z tym proszę szanowni państwo, abyście  naprawdę się zreflektowali. Proszę mi wybaczyć podniesiony ton, nie będę więcej zabierał głosu, ale uważam tak: przytoczony tutaj dzisiaj wyrok Trybunału Konstytucyjnego, mam wrażenie, że nie jest tutaj nikomu potrzebny. Na tej sali, tu jest po prostu chęć dokonania zemsty politycznej – mówię o policjantach, którzy pracowali i służyli przed 1989 r. i 1990 rokiem Nigdy nie mówiliśmy jako związki zawodowe służb mundurowych, że chcemy bronić ubeków, esbeków. Nie będziemy tego robili, próba wciśnięcia nas w taką retorykę jest niewłaściwa.

Nie tak dawno Sąd Najwyższy wydał opinię, gdzie nazwał tę ustawę jako zawierającą rozwiązania represyjne. Ja to potwierdzam, bo to co państwo rządzący przygotowali w poprawkach, że 0 %, że renta inwalidzka będzie co roku obniżana o 10% to nie jest restrykcja – to jest represja. A do represji może być tylko upoważniony sąd. Tu nawet nie ma prawa do sądu. Kogo państwo uważacie, że krótkotrwała służba przed dniem 31 lipca 1990 r. – minister powiedział, że to być może nawet okres jednego dnia (A. Czartoryski – panie przewodniczący – szanując pańską wypowiedź, próbował przerwać wypowiedź A. Szarego przewodniczący Komisji lecz  nastąpiły oklaski…) – dalej A. Szary – będę kończył (A. Czartoryski – nie, nie chodzi o to, żeby pan kończył, tylko – czy pańska poprawka jest tutaj na stole? Moja poprawka to jest ta, którą zgłaszałem i miał ją przedstawić poseł Wójcik. Poseł Panu przekazał, że pan ją przedstawi…) Znaczy ja szanowni państwo – ja mogę ją odczytać, albo poseł Wójcik odczyta (A. Czartoryski: bardzo pana proszę…)

Jeszcze dokończę jedno zdanie: szanowni państwo, nie tak dawno minister i pani premier nazwała przedstawiając projekt tej ustawy, że to są osoby, które służyły w systemie  totalitarnym i że to są sługusy Moskwy. Nie wyszczególniła, że to dotyczy tych policjantów, którzy pracowali po 1989 roku. W opinii publicznej zostaliśmy potraktowani wszyscy równo. Wszyscy równo. Ja oczekuję od państwa posłów żebyście nas reprezentowali wszyscy. I tak, jak to było mówione – dyskusja jest w mojej ocenie bardzo spokojna i merytoryczna, ale argumenty merytoryczne nie znajdują żadnego odzewu po stronie rządowej.

Panie ministrze Zieliński, przy pełnym szacunku, naprawdę to od pana tu dzisiaj dużo zależy. Posłowie zagłosują tak, jak pan powie. Próba przekonania nas dzisiaj do tego, że to jest rozwiązanie sprawiedliwe i dobre i zgodne z zasadami zaufania do państwa, sprawiedliwości społecznej, prawidłowej legislacji, ochrony praw nabytych, naprawdę – ja jestem policjantem i prawo także dobrze znam. Nie trzeba być wielkim filozofem, żeby zrozumieć o co tu chodzi. Jeżeli chcecie państwo uzyskać środki budżetowe i przeznaczyć je dla osób (panie, panie…przerwał przewodniczący Czartoryski) już kończę panie przewodniczący…(A. Czartoryski – prosiłbym o przedstawienie tej poprawki) Panie przewodniczący, panie ministrze, mam nadzieję, że państwo posiedzicie tu jeszcze dłużej i podejmiecie decyzję, która nie odbije się retorsjami w Polsce i zagranicą, bo na pewno związki zawodowe służb mundurowych tematu nie odpuszczą i będziemy starali się… (A Czartoryski: rozumiem, że są to groźby, w takim razie pan tę poprawkę przedstawi?) A. Szary, przedstawi pan poseł Wójcik – dziękuję bardzo (oklaski)

Na podstawie zapisu transmisji (jp)

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT