NIK: 40 proc. policjantów drogówki nie ma specjalistycznych szkoleń

Blisko 40 proc. policjantów drogówki, prowadzących m.in. kontrole trzeźwości kierowców, nie ma specjalistycznych szkoleń – wynika z raportu NIK nt. bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce – powiedział prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.
Kwiatkowski ujawnił niektóre dane z raportu, który – jak wcześniej zapowiadał – będzie opublikowany w lutym.
– W momencie kontroli, którą prowadziliśmy, okazało się, że prawie 40 proc. policjantów w służbie drogowej nie miało specjalistycznego przeszkolenia adresowanego dla funkcjonariuszy tej służby – powiedział prezes NIK w TVP Info.

– Już w toku prowadzonej kontroli policja, patrząc na to, co ustaliliśmy, natychmiast zaczęła podejmować działania takie, żeby te szkolenia uzupełnić. To te szkolenia dają policjantowi specjalistyczną wiedzę. Policja uzupełnia etaty właśnie w służbie drogowej. Także w wyniku prowadzonej kontroli przez NIK ilość tych szkoleń specjalistycznych znacznie wzrosła – dodał Kwiatkowski.

NIK skontrolowała m.in. działania policji, Inspekcji Transportu Drogowego, samorządów, sprawdzała system fotoradarów, prawidłowość usytuowania znaków drogowych i jakość dróg.

O tym, że Izba przedstawi informacje nt. bezpieczeństwa ruchu drogowego Kwiatkowski poinformował 2 stycznia, po tragicznym wypadku w Kamieniu Pomorskim, gdzie w Nowym Roku pijany kierowca wjechał w grupę pieszych. Sześć osób zginęło, a dwie trafiły do szpitala.

Prezes NIK pozytywnie ocenił działania policji dotyczące zwiększenia liczby zatrudnionych w policji drogowej. – W toku kontroli NIK okazało się, że rzeczywiście zwiększana jest obsada w policji drogowej – powiedział Kwiatkowski.

Kwiatkowski zapowiedział, że NIK planuje także kontrolę systemu szkolenia kierowców. – 35 proc. sprawców wypadków drogowych w Polsce to osoby, które dopiero co nabyły uprawnienia do prowadzenia pojazdu. W tym roku szczegółowo przebadamy sposób szkolenia kierowców – zapowiedział Kwiatkowski. Dodał, że sprawdzane będzie m.in. to, „czy elementy, związane z zagrożeniem dotyczącym prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu, są wystarczająco obecne na tych szkoleniach”.

Odnosząc się do wypowiedzi prezesa NIK, rzecznik policji insp. Mariusz Sokołowski powiedział, że w 2013 roku – o kilka procent – zwiększona została liczba policjantów ruchu drogowego.

– Te osoby zostały przeniesione do ruchu drogowego i teraz trzeba je przeszkolić. Ale to nie oznacza, że ci policjanci nie mają prawa przeprowadzania kontroli drogowej, bo jest to podstawowa czynność, którą może wykonać każdy policjant po kursie podstawowym – powiedział Sokołowski.

– Chcemy, żeby każdy policjant ruchu drogowego miał wiedzę specjalistyczną. W ramach tego kursu specjalistycznego staje się potem ekspertem w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego – powiedział rzecznik KGP.

(PG)

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/nik-40-proc-policjantow-drogowki-nie-ma-specjalistycznych-szkolen/4dj92

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT